Menu
School Logo
Language
Search

Meet the Liberty Staff

Senior Leadership Team

Headteacher

Rena Shahjahan

Deputy Headteacher and Safeguarding Lead

Paul Garratty

Assistant Headteacher

Kay Corden

SENCo

Charlotte Lawrance

School Business Manager

Ronke Tinubu

Middle Leadership Team

Maths Lead

Rachel Judd

English Lead

Melanie McLaughlin

Science Lead

Finn Taylor

EYFS

Nursery-Oak Class

Natasha Knight

Sarah Rooney

Kirsty McCloud

Jaya Sivasubramaniam

Reception-Elm Class

Juliette Goodall

(PSHE Lead)

Sue Chantry

Ben Thompson

Reception-Fir Class

Kay Corden (Assistant  Headteacher)

(Zainab Hadi)

Savannah Lucas-Lawrence

Khadeejah Beg

Key Stage 1

Year 1-Cherry Class

Sophie Conway

Jackie Sammut

Year 1-Pine Class

Rachel Armstrong (Mon-Wed)                  

(Art Lead)

Kristen Goode  (Thurs – Fri)

(Music Lead)

Karen Cashman

Year 2-Spruce Class

Charlie Lawrance (History Lead)

Wendy Ayres

Year 2- Poplar Class

Sara Rodrigues (PE Lead)

Alice Edwards

Key Stage 2

Year 3 – Maple Class

Sharon Dedman (Mon-Tues)

(Geography/Leading on volunteers, work placements etc)

Libby Brewster(Weds–Fri)

Debbie Elmer (am on Tues–Thurs) (Graham Dennis)

Year 3-Cedar Class

Elena McColgan (RE Lead)

Christine Scott

Year 4-Larch Class

Lisa Mark

(DT Lead)

Kenita Brown

Year 4-Holly Class

Finn Taylor (Science Lead)

Jenny Colvin

Year 5- Rowan Class

Stephanie Duncan

(Computing Lead)

 

Year 5-Laurel Class

Antonia Ali

 

Year 6-Chestnut Class

Rachel Judd (Mon, Tues, Thurs, Fri)

(Maths Lead)

Linh Nguyen

Year 6-Hawthorn Class

Melanie Cox (English Lead)

Rosemary Savile (Mon–Thurs)

Other Staff

Inclusion Team

Donna Ayres (Learning Mentor)

 

Graham Dennis (Wellbeing Mentor)

PPA staff

George Pannell - Sports coach

 

Adam Shadden - Music teacher

Play Therapist

Jia Vickers

Parent School Partnership Advisor

Maureen Ebanks

PA to Headteacher/

Clerk to Governors

Karen Taylor (Tues – Thurs)

School Administrator

Isobel Harris

Administrative Assistant

Sue Shorey

Finance Assistant

Sharon Francis (Mon – Weds)

Acting Site Manager

Kemar Shirley

Acting Assistant Site Manager

Kwasi Boadu

Midday Supervisors

Senior Midday Supervisor

Vicky Moorhouse

Deputy Midday Supervisor

Tracy Field

Midday Supervisor

Lisa Baker

Midday Supervisor

Selina Druwaa Boadu

Midday Supervisor

Kenita Brown

Midday Supervisor

Lee Bulmer

Midday Supervisor

Sue Chantry

Midday Supervisor

Rose Geoghegan

Midday Supervisor

Nat Madden

Extended Services

Breakfast Club Lead

Tracy Field

Breakfast Club Assistants

Kenita Brown/Sue Chantry

After School Club Lead

Tracy Field/Wendy Ayres

After School Club Assistants

Vicky Moorhouse

Top